Všetky články probs-ake-su-povinnosti-zamestnavatela-a-zamestnanca-pri-praci-formou-home-office
február 2024

Aké sú povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca pri práci formou home office? 

V predchádzajúcom článku Práca z domu – pravidelný a príležitostný home office, aký rozdiel je medzi nimi?  sme si povedali, že práca z domu môže, ale aj nemusí byť uvedená v pracovnej zmluve. Ak je v nej uvedená, nájdete ju ako „domácka práca“ alebo „telepráca“. V dnešnom článku si povieme o právach a povinnostiach zamestnávateľa a zamestnanca pri home office.

Povinnosti zamestnávateľa pri pravidelnom aj príležitostnom home office

Zamestnávateľ je predovšetkým povinný zabezpečiť ochranu údajov, ktoré sa spracúvajú a používajú pri telepráci, najmä pokiaľ ide o programové vybavenie. Ďalšie z uvádzaných povinností zamestnávateľa sa týkajú len pravidelného home officu, keďže v nich ide o to, aby zamestnanci pracujúci z domu neboli znevýhodnení v porovnaní so zamestnancami pracujúcimi na pracovisku.

Povinnosti zamestnávateľa len pri pravidelnom home office

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, nainštalovať a pravidelne udržiavať technické vybavenie a programové vybavenie potrebné na výkon práce okrem prípadov, keď zamestnanec používa po dohode so zamestnávateľom vlastné technické vybavenie a programové vybavenie. Okrem toho je povinný informovať zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania technického vybavenia a programového vybavenia, ako aj o následkoch v prípade porušenia týchto obmedzení.

Zamestnávateľ ďalej uhrádza preukázateľne zvýšené výdavky zamestnanca spojené s výkonom práce z domu. Ide o výdavky spojené s používaním vlastného náradia, vlastného zariadenia a vlastných predmetov potrebných na výkon práce. Aké sú to konkrétne, závisí od druhu vykonávanej práce. V každom prípade musia byť tieto výdavky preukázané a ich úhrada musí byť dohodnutá v pracovnej alebo kolektívnej zmluve. Pri bežnej kancelárskej činnosti ide môže ísť napr. o výdavky na energie, internetové služby, papier, telefonické služby.

Zamestnávateľ predchádza izolácii zamestnanca a podľa možnosti mu umožní vstup na pracovisko. Ďalej umožňuje zamestnancovi prístup k prehlbovaniu kvalifikácie, sem patria napr. rôzne školenia a kurzy.

Práva a povinnosti zamestnanca pri home office

Zamestnanec je povinný bezodkladne informovať zamestnávateľa o technických problémoch spojených s nefunkčnosťou technického vybavenia a programového vybavenia, o nefunkčnosti internetového pripojenia alebo o iných podobných príčinách, ktoré mu znemožňujú vykonávať prácu.

Zamestnanec má právo na odpojenie, nepoužívať mimo stanoveného alebo dohodnutého pracovného času služobný mobil alebo notebook, mimo pracovného času nemusí reagovať na správy alebo telefonáty nadriadeného.

Môže zamestnávateľ kontrolovať zamestnanca pri home office?

Zamestnávateľ má legitímny dôvod na kontrolu zamestnanca. Riešením môže byť napr. zasielanie výkazu práce zo strany zamestnanca do konkrétnej hodiny, ktorú mu určí zamestnávateľ v rámci pracovného dňa.

Zamestnávateľ môže využívať rôzne softvéry, ktoré sledujú čas, ktorý zamestnanec strávi pri počítači, alebo chattery, ktoré evidujú, ako dlho je používateľ už neaktívny. V prípade, ak zamestnávateľ zvolí takýto spôsob kontroly zamestnancov, musí ich o tom vopred informovať – o rozsahu, spôsobe a dobe trvania kontroly. Nie je možné nainštalovať zamestnancom do počítača softvér, ktorý monitoruje čas strávený pri počítači, bez toho aby o tom vedeli. Zamestnancom musí byť jasne vysvetlené, akým spôsobom je ich pracovná doba evidovaná.

Práca z domu a BOZP pri home office

Voči zamestnancovi, ktorý pracuje z domu, má zamestnávateľ rovnaké povinnosti týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) ako voči zamestnancom pracujúcim na pracovisku. To znamená, že zamestnávateľ je povinný dodržiavať BOZP aj pri home office, nesie teda zodpovednosť za dodržiavanie týchto pravidiel. Zamestnávateľ nemôže opomenúť svoju povinnosť vykonávať oboznamovanie zamestnancov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Ak zamestnanec vykonáva prácu prostredníctvom pridelených pracovných prostriedkov, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť, aby boli na vykonávanú prácu vhodné a spĺňali všetky požiadavky stanovené nariadením vlády o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov. Ak je prideleným pracovným prostriedkom notebook alebo osobný počítač, mal by spĺňať požiadavky definované nariadením vlády o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Na zamestnanca na home office sa hľadí akoby bol v práci. Úraz, ku ktorému dôjde pri výkone práce z domu, môže byť považovaný za pracovný úraz.

Nárok na stravné pri home office

Aj zamestnanec pracujúci z domu má nárok na stravné. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu finančný príspevok na stravovanie, stravné lístky alebo stravovaciu kartu.

Podľa Zákonníka práce má zamestnanec nárok na poskytnutie stravy, ako pracuje viac ako 4 hodiny. Osobitne sa upravili nároky zamestnancov pracujúcich z domu, ktorým zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie, ak im nezabezpečí jedno teplé hlavné jedlo vrátane vhodného nápoja alebo ak by bolo zabezpečenie stravovania jedlom bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce.

PN-ka pri home office

V prípade, ak zdravotný stav zabraňuje vo výkone práce, aj v prípade práce z domu môže lekár takémuto zamestnancovi vystaviť dočasnú práceneschopnosť. Rovnako ako zamestnanci pracujúci na pracovisku, má aj zamestnanec pracujúci z domu nárok na náhradu mzdy od zamestnávateľa počas prvých 10 dní trvania práceneschopnosti, od 11. dňa má nárok na nemocenské zo sociálnej poisťovne.

Dovolenka pri home office

Aj v prípade dovolenky platia pre zamestnancov pracujúcich z domu rovnaké pravidlá ako pri zamestnancoch pracujúcich na pracovisku. Podrobné pravidlá čerpania dovolenky bývajú stanovené v internom predpise zamestnávateľa.

Pravidlá pre čerpanie dovolenky (platia aj v prípade práce na pracovisku):

  • Nariadenie dovolenky – zamestnávateľ musí oznámiť čerpanie dovolenky zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Táto lehota môže byť výnimočne skrátená iba so súhlasom zamestnanca.
  • Určenie čerpania dovolenky – zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky. Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.

Autor článku: JUDr. Michaela Nadubinská, právnička

Prečítajte si na tému home office náš ďalší článok:

👉 Práca z domu – pravidelný a príležitostný home office, aký rozdiel je medzi nimi?

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.