Všetky články probs-pracovny-cas
apríl 2024

Pracovný čas - vzácna komodita pre zamestnanca aj zamestnávateľa.

Čas. V súčasnej rýchlej dobe najvzácnejšia komodita. Pre každého z nás je dôležité, aký dlhý čas strávime v práci. Čoraz častejšie sa už aj na Slovensku diskutuje o 4 dňovom pracovnom týždni. V našom článku, ktorý pre nás opäť pripravila JUDr. Michaela Nadubinská, si povieme o pracovnom čase, o tom, ako sa počíta pracovný čas, kedy hovoríme o skrátenom pracovnom čase a ako sa počíta pracovný čas pri 4 dňovom pracovnom týždni.

O pracovnom čase všeobecne

Pracovný čas určí zamestnávateľ svojim zamestnancom podľa svojich prevádzkových potrieb. Takýto pracovný čas sa nazýva ustanovený pracovný čas. Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

Ako sme si povedali v jednom z našich predchádzajúcich článkov Pracovná zmluva – čo všetko musí obsahovať? pracovný čas máte uvedený v pracovnej zmluve alebo vám informáciu pracovnom čase musí zamestnávateľ poskytnúť do 7 dní odo dňa vzniku pracovného pomeru. V prípade kratšieho pracovného času uvedie, ako je kratší pracovný čas rozvrhnutý na pracovné dni – či na všetky pracovné dni alebo určí počet pracovný dní, počas ktorých je potrebné odpracovať takto určený kratší pracovný čas. Ak pracujete na kratší pracovný čas, zamestnávateľ vás nesmie nijakým spôsobom zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom pracujúcim na ustanovený (dlhší) pracovný čas.

Zákonník práce stanovuje maximálny limit pre týždenný pracovný čas, ktorý je 40 hodín týždenne. Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín. Pre prácu v dvoj alebo trojzmennej prevádzke, pre mladistvých zamestnancov, pre zdravotníckych zamestnancov a pre zamestnancov pracujúcich na rizikovom pracovisku (s chemickými karcinogénmi a s ionizujúcim žiarením) platia iné limity týždenného pracovného času, ktoré sú tiež uvedené v Zákonníku práce.

Ak pracujete dlhšie ako 6 hodín, zamestnávateľ je povinný umožniť vám prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút (v prípade mladistvých zamestnancov je to 30 minúť po 4,5 hodinách práce). Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času a neposkytujú sa na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny.

Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie. Tento čas je zarátaný do pracovného času.

Zmena pracovného času

Ak vám pracovný čas, dohodnutý v pracovnej zmluve, nevyhovuje, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť na zmene ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas alebo na zmene kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

Ak pracujete viac ako šesť mesiacov a uplynula vám skúšobná doba, zamestnávateľ je povinný na žiadosť o prechod na ustanovený týždenný pracovný čas poskytnúť písomnú odôvodnenú odpoveď do jedného mesiaca odo dňa podania žiadosti. To sa vzťahuje aj na každú ďalšiu žiadosť zamestnanca podanú najskôr po uplynutí 12 mesiacov od podania predchádzajúcej žiadosti.

Ak je váš zamestnávateľ fyzickou osobou alebo ak pracujete v spoločnosti, ktorá zamestnáva menej ako 50 zamestnancov, musí vám odpovedať na žiadosť najneskôr do troch mesiacov odo dňa podania žiadosti. Pri opakovanej žiadosti vám môže poskytnúť odpoveď v ústnej forme, ak sa odôvodnenie odpovede nezmenilo.

Kedy je povinný zamestnávateľ vyhovieť žiadosti o kratší pracovný čas

Zamestnávateľ je povinný prihliadať na potreby tehotných žien, ako aj žien a mužov starajúcich sa o deti. Ak požiada tehotná žena alebo žena či muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie takejto žiadosti musí zamestnávateľ písomne odôvodniť. Rovnako to platí aj v prípade zamestnancov, ktorí sa osobne starajú o blízku osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna a neposkytuje sa jej starostlivosť v zariadení sociálnych služieb alebo ústavná starostlivosť v zdravotníckom zariadení.

Dovolenka pri kratšom pracovnom čase

Kratší pracovný čas neovplyvňuje dĺžku dovolenky. Rozdiel spočíva len v tom, že pracujete menej hodín denne, takže vám zamestnávateľ vyplatí nižšiu náhradu mzdy. Na jeden deň dovolenky vám zamestnávateľ vyplatí náhradu mzdy zodpovedajúcu priemernému počtu hodín práce na jeden deň pri 5 dňovom pracovnom týždni.

4 dňový alebo skrátený pracovný týždeň

V súčasnosti mnohé firmy ponúkajú ako firemný benefit 4 dňový pracovný týždeň. Znie to veľmi lákavo, no treba si predovšetkým zistiť, či ide o možnosť 4 dňového pracovného týždňa alebo povinnosť odpracovať týždeň za 4 dni. S tým súvisí aj otázka, koľko hodín týždenne musíte odpracovať počas 4 dňového pracovného týždňa, či nejde o 5 dní pracovného týždňa odpracované za 4 dni.

Formy skráteného týždňa môžu byť rôzne, môžete mať napr. znížený týždenný pracovný čas (t.j.menej ako 40 hodín týždenne), ktorý ste povinní odpracovať. Niektoré firmy poskytujú možnosť vybrať si voľno napr. každý druhý piatok.

Niektoré pracovné odvetvia však svojou povahou práce nie sú vhodné pre umožnenie 4 dňového pracovného týždňa. V týchto prípadoch Zákonník práce určuje povinné prestávky, voľné dni a ďalšie parametre. Je tu priestor aj na ďalšie benefity poskytované zamestnávateľom.

Autor článku: JUDr. Michaela Nadubinská, právnička

Ďalšie inšpirácie, ktoré môžete využiť pri hľadaní novej práce:

👉 Ako napísať dobrý životopis.

👉 Úspešný pracovný pohovor do zamestnania

👉 Ako sa pripraviť na otázky, ktoré určite dostanete na pracovnom pohovore?

👉 Ako mám postupovať, keď chcem dať výpoveď v práci?

👉 Kedy môžem dostať výpoveď a mám nárok na odstupné?

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.