Všetky články Ako uspieť na pohovore
marec 2023

Inšpirácie pri hľadaní práce - úspešný pracovný pohovor do zamestnania

Pokiaľ nepodnikáte, určite sa skôr či neskôr dostanete do situácie, kedy chcete alebo musíte pre rôzne okolnosti meniť prácu. Hľadanie práce je proces, ktorý má svoje pravidlá, vyžaduje si určitú námahu a na konci ktorého by mala byť podpísaná nová pracovná zmluva.

Ako postupovať pri hľadaní práce

Či už si hľadáte prácu prvý raz alebo máte s týmto procesom bohaté skúsenosti, určite sa snažte vyvinúť čo najviac aktivít. Sledujte aktívne portály práce, mnohé umožňujú aktivovať si filter na pozície, ktoré sú pre vás zaujímavé – denne vám príde do mailovej schránky ponuka nových pracovných ponúk. Na vybraných pracovných portáloch sa zaregistrujte a zverejnite svoj životopis – tak ako vám chodia do mailu pracovné ponuky, tak personalistom chodia životopisy vhodných kandidátov.

Okrem pracovných portálov sledujte aj pracovné ponuky na Facebooku či LinkedIne, rozpošlite svoj životopis bývalým kolegom a priateľom s prosbou o pomoc pri hľadaní novej práce. Pozrite si stránky spoločností, kde by ste prípadne chceli pracovať – mnohé spoločnosti majú kariérne stránky, kde môžete zaslať svoj životopis. Taktiež mnohé personálne agentúry poskytujú možnosť registrácie životopisu. V našej agentúre tak môžete urobiť tu.

Pamätajte si, čím viac aktivít vyviniete, tým skôr si prácu určite nájdete.

Na čo nezabudnúť pri reakcii na pracovnú ponuku

Pozorne čítajte text inzerátu pracovnej ponuky – v akom jazyku sa vyžaduje životopis, či sú žiadané referencie alebo motivačný list. Pri posielaní žiadosti si skontrolujte meno personalistu, ktorému píšete, ako aj názov pozície. Všetci personalisti majú konto na LinkedIn, ak je pri pozícii uvedená kontaktná osoba, určite požiadajte o prepojenie (nezabudnite v žiadosti pridať pár slov o tom, že sa uchádzate o danú pozíciu).

Vždy si zaznamenávajte pozície na ktoré reagujete – názov firmy a danej pozície, ako aj kontakty na personalistu. Majte prehľad o pozíciách, na ktoré reagujete – ak sa vám personalista ozve, nepôsobí dobre, ak si neviete spomenúť, že ste na danú pozíciu reagovali. Odložte si text pracovnej ponuky, najlepšie vo formáte PDF – ak inzerátu skončí platnosť, môžete sa k nemu kedykoľvek vrátiť.

Čo robiť počas čakania na odpoveď od zamestnávateľa alebo personálnej agentúry

Denne si sledujte mailovú schránku a počas dňa, ak je to možné, majte zapnuté hlasné zvonenie. Ak sa vám personalista nedovolá, môže vás nahradiť iným kandidátom. Sledujte si tiež správy na LinkedIne, aj tam môžete dostať pracovnú ponuku.

Po zaslaní žiadosti o pracovnú ponuku by vám malo prísť potvrdenie o doručení. Ak nie, radšej si preverte, či vašu žiadosť evidujú. Ak potvrdenie prišlo, nie je potrebné už preverovať doručenie – buďte trpezliví, vašu žiadosť určite budú posudzovať. Ak sa vám nikto neozve ani po dvoch týždňoch, môžete sa kontaktnej osobe pripomenúť. Taktiež si môžete pozriete profil personalistu na LinkedIne, tým sa mu tiež pripomeniete.

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

Pred pohovorom si vždy zistite všetky dostupné informácie o firme – pozriete si webovú stránku (čo je predmetom činnosti, kde je materská spoločnosť, koľko rokov pôsobia na trhu/ v SR, aká je štruktúra spoločnosti, kto ju vedie, aké sú hodnoty firmy), pozrie si finančné ukazovatele na portáli FinStat.

Uistite sa, či ide o osobný pohovor, alebo pohovor on-line. Pri osobnom pohovore si zistite, kde sa bude konať, overte si možnosti prístupu, parkovania, MHD spojenia – najlepšie cez google maps. Uložte si do mobilu kontakt na personalistu, ak by ste mali problém s nájdením miesta, parkovaním alebo meškáte – máte kontakt poruke. Nemeškajte. Ani minútu. Ak už meškáte, určite ale zavolajte. Na pohovor ale nechoďte tiež príliš skoro, maximálne 10 – 15 minút vopred. Svoje oblečenie prispôsobte vždy danej pozícii, ak si nie ste istý, spýtajte sa priamo personalistu. Údaje uvedené v životopise by ste mali poznať naspamäť, ale je dobré mať na pohovore aj tlačenú verziu.

Ako reagovať na zamietavú odpoveď

Určite sa personalistovi nevyhrážajte, nereagujte podráždene či inak nevhodne. Pamätajte, že ak vás teraz nevybrali, môžu vás osloviť v budúcnosti, či už na túto alebo na inú pozíciu. Naopak, poďakujte sa a poprajte všetko dobré – tým určite nič nepokazíte.

Sociálne siete a hľadanie práce

Pozor, personalisti kontrolujú aj účty kandidátov na sociálnych sieťach, skúste sa na svoj profil pozrieť očami svojho budúceho zamestnávateľa a skryte alebo odstráňte všetko, čo by mohlo byť prípadnou prekážkou ku získaniu nového miesta.

Ak nemáte zriadené konto na LinkedIn, urýchlene si ho zriaďte, na webe nájdete dostatok inšpirácií. Ak konto máte, aktualizujte si ho – uveďte všetky svoje pracovné pozície, aktualizujte fotku, prepojte sa s každým bývalým kolegom, spolužiakom či známym, ktorého vám LinkedIn ponúkne. Požiadajte o referencie od bývalých kolegov či nadriadených. Dajte vaším kontaktom vedieť, že ste otvorený novým možnostiam – aktivujte si zelený rámik s nápisom „OPEN TO WORK“. Snažte sa sledovať témy z vašej profesnej oblasti, komentovať ich alebo likovať.

Ak chcete, aby ste si nemuseli pracovné príležitosti hľadať, ale aby si našli oni vás, vždy majte aktuálne Vaše konto na LinkedIn.

A čo je najdôležitejšie pri hľadaní prace? Nestrácajte optimizmus, neprestávajte vyvíjať aktivitu a hľadať nové príležitosti. A každé ráno, keď sa pozriete do zrkadla, predstavte si, že ste už ste zamestnaný/á.

A zajtra to už môže byť pravda.

Ďalšie inšpirácie, ktoré môžete využiť pri hľadaní novej práce:

👉 Ako napísať dobrý životopis.

👉 Ako sa pripraviť na otázky, ktoré určite dostanete na pracovnom pohovore?

👉 Ako mám postupovať, keď chcem dať výpoveď v práci?

👉 Kedy môžem dostať výpoveď a mám nárok na odstupné?

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.