Všetky články A starších mi neposielajte
marec 2019

A starších kandidátov mi neposielajte

Pomaly ale isto sa stále častejšie spomína téma dňa – zamestnanci vo vekovej kategórii 50+ a ich zamestnateľnosť.

Je pravdou, že pri zadaní pozície častokrát počujeme od personalistky, že sa im hodí do tímu skôr určitá veková kategória, na ktorú sa máme pri vyhľadávaní zamerať. Prípadne, ak sa spýtame na kandidáta mimo tejto vekovej kategórie prizná, že jej by vek neprekážal, ale aj keď kandidáta posunie do výberového konania, manažér jej ho isto zamietne, tak načo mu dávať nádej a strácať s ním čas.

Je naozaj nutné v tomto smere robiť čo najväčšiu osvetu, poukazovať na prednosti tejto vekovej kategórie, ktoré si mnohí manažéri neuvedomujú – ide o zamestnancov, ktorí sú stabilní, vedia zachovať pokoj a rozvahu, vedia ponúknuť na zdieľanie svoje skúsenosti a v neposlednom rade už nie sú zaťažení hypotékami, takže prijmú aj nižší plat… a mnohé, mnohé iné.

Uvedomila som, čím môžeme prispieť k umiestňovaniu kandidátov vo vekovej kategórii 50+ aj my – personálne agentúry. Nevylúčiť takýchto kandidátov hneď na začiatku (ak samozrejme spĺňajú všetky kritériá), naopak v dodávanom profile vyzdvihnúť všetky ich kvality tak, aby si ich uvedomil budúci zamestnávateľ. A či to funguje? Za všetky jedna pozitívna skúsenosť – napriek odporu a obavám, že aj tak takýto kandidát neprejde výberom, sme ho cez našu agentúru posunuli. Išiel na pohovor a svojím entuziazmom a skúsenosťami presvedčil natoľko, že mu priamo na pohovore manažér dal ponuku. Super, nie? Aj keď sa nakoniec happyend nekonal, lebo kandidát prijal inú ponuku, povzbudilo nás to k tomu, aby sme takýchto kandidátov naďalej našim klientom prezentovali. Veď, čože je to päťdesiatka?

Článok a diskusiu nájdete na LinkedIn.

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.