Všetky články Lebo takto sa to robí vždy
august 2019

Lebo takto sa to robí vždy. Milujem túto vetu. Aj Vy?

Samozrejme v úvodzovkách. Som človek, ktorý vždy hľadá spôsoby, ako veci urobiť a kto so mnou pracoval, tak to môže snáď potvrdiť.

Dokonca priznávam, že som cítila mierne antipatie k ľuďom, ktorí akonáhle prišiel problém / úloha / projekt, ktorý sa vymykal zabehaným postupom, hľadali všemožné prekážky, pre ktoré to nepôjde, sa to nepodarí, to nedokážeme. Vždy sú takí v tíme, väčšinou sú dobrí v niečom inom a jednoducho ich v týchto chvíľach treba prehliadať. Ale nadovšetko „milujem“ vetu „Lebo takto sa to robí vždy“. Naozaj? A prečo? Podľa mňa je dôležité zvážiť všetky možnosti a vybrať vzhľadom na danú situáciu najefektívnejšie riešenie (z hľadiska časového, finančného a aj ľudského, ak sa dá).

Spomínam si, ako sme dostali od klienta zadanie pri mystery shoppingu – sme poslední v regióne, pomôžte nám dostať sa vyššie, nevieme, čo robíme nesprávne. Poskytli nám tiež dotazník, podľa ktorého sú hodnotení. Šéf aj projektová manažérka chceli nastaviť projekt a meranie podľa tohoto dotazníka. Presvedčila som ich však, aby použili našu metodiku – na prvý pohľad pre nich nezmyselné riešenie. Preskočím podrobnosti – aj vďaka skvelej práci celého tímu sme vedeli klientovi dať relevantné informácie, v čom sa majú zlepšiť. Po preškolení v zmysle našich odporúčaní pri nasledujúcom meraní „skončili“ na prvom mieste. Je to iba príklad, na ktorý si rada spomínam, ale takýchto momentov bolo viac.

V oblasti personalistiky pôsobím kratšie ako v prieskume, ale aj tu sa snažím o racionalizáciu – tak aby sme naplnili potrebu klienta (nájsť kandidáta) a potrebu potenciálneho kandidáta (nájsť si nové pôsobisko), čo možno najefektívnejšie.

Naposledy mi túto vetu „Lebo takto sa to robí vždy“ povedal niekto, kto pred pár rokmi skončil školu a tvári sa, že zjedol všetku múdrosť sveta. Niekto, kto pre nedostatok skúseností zle vyhodnotil situáciu, ale má právomoc zo svojej pozície rozhodovať (na škodu pre všetky zainteresované strany).

Ako to vnímate Vy, máte radšej „takto sa to robí vždy“, alebo sa snažíte – ak máte možnosti a príležitosť, hľadať efektívnejšie riešenia?

Článok a diskusiu nájdete na LinkedIn.

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.