Všetky články Platili ste už šéfovi „pokutu“_
september 2019

Platili ste už svojmu šéfovi „pokutu“?

Každý šéf má svoj vlastný prístup, ako zabezpečiť na pracovisku poriadok. Závisí tiež od toho, či sú robotníci na smene, tím programátorov, či marketingové oddelenie v banke.

Niektoré postupy sú štandardné, iné už menej. Medzi tie menej štandardné určite patrí „pokuta“ udelená za určitých okolností šéfom. Ide o finančný postih, ktorý sa nedá vymáhať, ale aj tak ho všetci zamestnanci rešpektujú (a platia). V niektorých prípadoch môže byť prospešný, inde to môže hraničiť s mobbingom.

Nedávno sa mi jedna známa sťažovala, že šéfka ju nútila zaplatiť 1 EUR za to, že nechala neuprataný stôl. Podotýkam, že v skutočnosti išlo o to, že na ňom nechala šálku od kávy. Ide o kanceláriu, kde sedia traja ľudia, kde nechodia žiadne stránky a šéfka im kontroluje stoly – ak vyhodnotí, že majú neporiadok, musia zaplatiť pokutu 1 EUR. Šéfka je staršia pani pred dôchodkom, moja známa mama troch detí, teda nejde o žiadne výchovné metódy, ale z môjho pohľadu ide v tomto prípade o šikanu.

Takáto zavedená „pokuta“ však môže byť aj prospešná, stretla som sa u jedného klienta s pravidlom, že ak niekto z tímu meškal na poradu, platil 20 EUR. Šéf takto „vychoval“ všetkých kolegov prísť presne, a teda nikto nerušil ostatných neskorými príchodmi.

Aký máte názor na takéto finančné „pokuty“? Stretli ste sa s tým, že ste museli na pracovisku platiť „pokutu“ svojmu nadriadenému?

Článok a diskusiu nájdete na LinkedIn.

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.