Všetky články probs-kuzry-zdarma
február 2023

Preplatené vzdelávacie kurzy aj pre zamestnaných ľudí a živnostníkov

Je vaša pracovná pozícia v ohrození, alebo chcete kariérne rásť? Teraz máte jedinečnú možnosť bezplatného vzdelávania sa, ktoré vám umožní lepšie uplatnenie sa na pracovnom trhu. Stačí požiadať a Úrad práce vám kurz preplatí.

Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny spustilo projekt 👉„Nestrať prácu – vzdelávaj sa“, ktorý je zameraný na pracujúcich, ľudí na materskej či rodičovskej dovolenke, ale aj tých, ktorí potrebujú alebo chcú zmeniť svoje profesionálne smerovanie.

Doteraz Úrady práce preplácali kurzy iba nezamestnaným, tento projekt však má pôsobiť preventívne, má dať ľuďom možnosť rozvíjať sa, vzdelávať sa, profesijne rásť, prípadne sa pripraviť na neľahké obdobie hľadania novej práce

Aké kurzy môžete absolvovať

Prostredníctvom kurzov si môže zlepšiť napríklad svoje jazykové, počítačové či grafické zručnosti, absolvovať masérsky kurz, kurz pre vizážistky a mnohé ďalšie.

👉Najžiadanejšie sú kurzy vodiča motorových vozidiel (okrem typu B), zváračské kurzy a špecializované PC kurzy. Ale Úrad práce prepláca aj kurzy v oblasti beauty služieb (manikúra, pedikúra, kozmetika), masérske služby, kurzy opatrovania, projektového riadenia, či účtovníctva. V podstate platí, že vzdelávanie môže byť z akejkoľvek oblasti, výnimkou je už spomínané vodičské oprávnenie typu B.

Ako požiadať o vzdelávanie

Ak máte záujem o bezplatné vzdelávanie, je potrebné zaevidovať sa na Úrade práce ako záujemca o zamestnanie. Ďalej je potrebné vyplniť žiadosť o poskytnutie príspevku na vzdelávanie, v rámci ktorej aj uvediete kurz, o ktorý máte záujem. Jedinou podmienkou je, aby ste sa stihli zaregistrovať a požiadať o preplatenie minimálne 21 dní pred začatím kurzu. Aby vám však Úrad uhradil celý poplatok za kurz, musíte ho úspešne ukončiť. Bezplatné kurzy môžete absolvovať ešte približne do polovice júla.

Viac informácií a žiadosti nájdete na webovej stránke Úradu práce.

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.