Všetky články probs-ako-spravne-viest-pohovor
marec 2025

Ako sa pripravím a správne vediem osobný pohovor s kandidátom?

V našej praxi sa často stretávame s tým, že náš klient nie je personalista či personálny manažér, ale priamo vedúci oddelenia, ktorý si k sebe hľadá do tímu posilu. V prevažnej väčšine každý z týchto klientov má vypracovanú svoju techniku a postup vedenia pohovorov a nepotrebujú našu podporu pri pohovore. Z času načas sa ale stane, že nás klient požiada, aby sme mu pomohli s vedením pohovoru, a preto sme spísali pár užitočných rád, ktoré pomôžu pripraviť sa na pohovor a správne ho viesť každému, kto nerobí pohovory často a nie je si istý, ako postupovať. Neprofesionálne vedený pohovor totiž môže odradiť kvalitného kandidáta, čo asi nechce žiaden manažér, ktorý potrebuje posilu do tímu.

Príprava pred pohovorom s kandidátom

Ak máte viacero kandidátov, je ideálne, keď si pohovory naplánujete po sebe – budete tak lepšie vnímať rozdiely medzi kandidátmi.

👉 Nezabudnite si však nechať časový priestor medzi jednotlivými pohovormi (ideálne 1 hodina pohovor a 30 minút pauza). Prestávka sa vám môže hodiť, ak sa predchádzajúci pohovor predĺži, na občerstvenie, toaletu, prípadne vybavenie súrnych hovorov. Ak nemôžete pohovor začať v dohodnutý čas a kandidát už čaká na recepcii, vždy mu dajte vedieť ideálne osobne, alebo cez sms, že sa začiatok pohovoru posunie. Nechať niekoho čakať bez vysvetlenia na stretnutie je neprofesionálne a vy ste predsa profesionál.

Uistite sa, aby ste mali na pohovor súkromie – ak nemáte vlastnú kanceláriu, nezabudnite si rezervovať zasadaciu miestnosť, alebo iné vhodné priestory. Rozhodne nie je ideálne, ak po príchode kandidáta zistíte, že pohovor nemáte kde mať a skončíte v sklade, lebo to je jediné miesto, kde máte súkromie 🙂

Kandidáta pozýva zvyčajne na pohovor personálna agentúra, ak tak chcete urobiť vo vlastnej réžii, 👉pošlite kandidátovom vždy pozvánku aj mailom. Nájde v nej všetky potrebné informácie, aby sa dostavil včas a na správne miesto. Taktiež, ak bude za firmu na pohovore viac vašich kolegov, uveďte to do pozvánky. Kandidáta vopred upozornite, ak bude súčasťou pohovoru nejaké testovanie alebo riešenie úlohy, môže sa na to pripraviť a nebude zaskočený.

👉 Pripravte si dopredu zoznam otázok, ktoré sa chcete kandidáta spýtať. Pred pohovorom si prezriete životopis kandidáta, ako aj profil, ktorý ste dostali od personálnej agentúry. Nielen naša personálna agentúra, ale každá dobrá personálna agentúra vám okrem životopisu predstaví aj profil kandidáta, v ktorom nájdete nielen základné informácie, ako platové očakávania, možnosť nástupu, ale aj viac o pracovných skúsenostiach, úspechoch alebo prípadných bariérach kandidáta. Tieto informácie môžu byť kľúčové pre vedenie pohovoru a pri príprave otázok môžete vychádzať z uvedených informácií, prípadne na ne nadviazať.

Ak sa má zúčastniť na pohovore okrem Vás aj niekto iný z firmy, uistite sa, že všetci zúčastnení majú pozvánku s miestom a časom konania pohovoru. Premyslite si, kto bude pohovor viesť a klásť otázky, a akým spôsobom budú do pohovoru vstupovať vaši kolegovia. Je to potrebné preto, aby ste nepôsobili na kandidáta zmätočne a neprofesionálne. Myslite tiež na to, aby na pohovore nebolo príliš veľa ľudí (ideálne okrem vás maximálne 1 – 2 kolegovia), aby sa kandidát necítil ako na výsluchu 🙂

Ako mám správne viesť pracovný pohovor s kandidátom?

Na úvod pohovoru sa s kandidátom pozdravte podaním ruky a predstavte sa. Nezabudnite predstaviť aj všetkých, ktorí sú v prítomní na pohovore, ideálne okrem mena uveďte aj pozíciu, ktorú zastávajú.

Kandidáta usaďte tak, aby sa mu sedelo príjemne, uistite sa, že nesedí priamo pod klímou alebo mu nesvieti do očí slnko. Je vhodné, aby ste mu ponúkli niečo na pitie – určite aspoň vodu, ak máte k dispozícii, tak aj kávu alebo čaj.

👉 Sledujte si čas, ideálne je, ak dodržíte stanovený časový limit, najmä ak vás čakajú ďalší kandidáti.

Ideálne je, ak si odpovede kandidáta v krátkosti zapisujete – lepšie sa Vám následne budú jednotlivý kandidáti posudzovať a porovnávať. Zapisovať si môžete do vytlačeného zoznamu otázok alebo aj elektronicky do notebooku. V tom prípade ale kandidáta upozornite, že si odpovede zapisujete, aby nemal pocit, že počas pohovoru sa venujete iným záležitostiam.

👉 Je vhodné, ak v prvej časti pohovoru necháte slovo kandidátovi a až následne predstavíte firmu, oddelenie a prípadne samotnú pozíciu. Tejto časti môžete venovať rozsah podľa toho, ako Vás kandidát zaujme – ak ho chcete získať, tak môžete vlastnému predstaveniu venovať viac času, naopak, ak zistíte, že s kandidátom nepočítate do ďalšieho kola, môžete predstavenie skrátiť.

👉 Pohovor veďte podľa pripravených otázok, v priateľskom, ale profesionálnom tóne. Ak vás však zaujme na rozprávaní kandidáta niečo, čo nemáte pripravené, spokojne sa ho na to spýtajte. Dajte kandidátovi dostatok času na odpovede, avšak dajte si pozor, aby ste to boli vy, kto rozhovor vedie a kladie otázky.

👉 Ideálne je, ak kladiete otázky, na ktoré nie je možné odpovedať iba áno alebo nie. Teda napríklad:

  • „Máte potrebnú kvalifikáciu pre toto miesto?“ – NESPRÁVNE
  • „Aké sú vaše predpoklady pre túto pozíciu – povedzte mi všetko, z vašej praxe, čo by ste mohli na tejto pozícii využiť?“ – SPRÁVNE

Spýtajte sa kandidáta

  • na dosiahnuté výsledky, úspechy, podľa typu pozície – obchod, akvizíciu, projekt, na ktorý je hrdý. Spýtajte sa aká bola konkrétne jeho úloha pri dosiahnutí tohto úspechu, čo všetko musel preto urobiť, naučiť sa
  • aký by bol jeho prínos pre vašu spoločnosť, oddelenie, čo všetko vám vie ponúknuť, aká je jeho vízia v spoločnosti
  • na na jeho neúspechy a ako sa s nimi vyrovnal. Odhalí vám to tiež ďalšiu stránku jeho osobnosti.
  • na konkrétne skutočnosti a situácie, teda ak povie, že sa rád učí nové veci, spýtajte sa, čo sa za posledný rok nové naučil.

Ak sa kandidát „zasekne“, nevie odpovedať alebo váha s odpoveďou, skúste ho povzbudiť, spýtať sa, či porozumel otázke, prípadne mu položiť doplňujúce otázky.

👉 Ako súčasť pohovoru si môžete pripraviť riešenie úlohy alebo modelovej situácie z praxe vašej spoločnosti. Ak vidíte, že kandidát si s tým nevie poradiť, zbytočne pohovor nepredlžujte.

Dajte si ale veľký pozor na to, aby ste dobrého kandidáta neodradili tým, že mu budete dávať „príliš základné otázky“ – napríklad seniorného obchodníka so skúsenosťou s medzinárodných akvizícií sa nebudete pýtať, ako by získal nového klienta a podobne.

👉 Pripomíname, že na niektoré otázky, aj keby Vás veľmi zaujímali, sa nemôžete pýtať. Konkrétne

  • na rodinný stav kandidáta, deti a ich počet, zámer mať deti
  • zdravotný stav, či je fajčiar, abstinent
  • vierovyznanie
  • finančná situácia (dlhy, exekúcie)
  • politické názory
  • sexuálna orientácia

👉 Ak ste celý tím športovci, nepýtajte sa kandidáta priamo, či športuje, ale popíšte mu, aké aktivity spolu ako tím robíte a či si myslí, že by sa vedel pridať a zabehnúť s vami najbližší pretek / pridať sa na túru / ísť si zahrať futbal a podobne.

Pred tým, ako prejdete na „svoju časť“ pohovoru a budete predstavovať spoločnosť a svoje oddelenie, môžete sa ešte kandidáta spýtať, čo vie o vašej spoločnosti. Zistíte tak jeho mieru záujmu o dané pracovné miesto.

👉 Keď budete predstavovať spoločnosť, povedzte podstatné skutočnosti vzhľadom na pozíciu, ktorú obsadzujete. Môžete uviesť aj úspechy tímu, prípadne zámery a úlohy na najbližšie obdobie.

Následne opäť nechajte kandidátovi dostatočný priestor, aby sa dopýtal, čo ho zaujíma o spoločnosti a jej fungovaní, prípadne o danej pozícii. Aj keď s kandidátom ďalej nepočítate, urobte to – reprezentujete firmu a 👉 svojim konaním pomáhate budovať jej branding firmy, ktorú zastupujete. Malo by vám záležať na tom, aby kandidát odchádzal z pohovoru príjemne naladený a nie znechutený.

Ak ste si istý, že kandidátovi chcete pracovnú pozíciu ponúknuť, môžete mu ukázať aj priestory firmy, kancelárie, budúce pracovné miesto, kuchynku a podobne.

👉 Na záver pohovoru kandidátovi povedzte ďalšie kroky, ktoré budú nasledovať, aj s reálnym časovým horizontom. Ak viete, že idete na 2 týždne na dovolenku a tak mu povedzte, že rozhodnutie dostane až po dvoch týždňoch. S kandidátom sa rozlúčte a poďakujte sa mu za účasť na pohovore.

Čo mám urobiť po pracovnom pohovore s kandidátom?

Ideálne je, ak si skontrolujete poznámky a prípadne si doplníte, ak ste niečo nestihli poznačiť. Môžete si zaznačiť aj váš dojem z kandidáta, prípadne jeho prednosti a nedostatky, kým ešte máte všetko v pamäti.

Kandidáta sa snažte zhodnotiť objektívne – možno nemá potrebné vzdelanie, ale nahrádzajú to roky praxe? Spýtajte sa sám seba, či vám kandidát sedel hodnotovo, „ľudsky“. Ak si už po pohovore neviete predstaviť spoluprácu s ním, ťažko sa to zmení po jeho nástupe.

👉 Dodržte sľúbené termíny. Ak v stanovenej lehote ešte nemáte konečné stanovisko, oznámte to kandidátovi aj s novým predpokladaným termínom.

👉 Ak kandidáta zamietate, dajte mu spätnú väzbu a aspoň stručne mu dajte vedieť, prečo ste uprednostnili iného kandidáta. Určite to ocení a vy zanecháte dobrý dojem.

Nehľadajte ideál, ak vám kandidát vyhovuje na 90%, je to „váš človek“. Hľadaním ideálu môžete prísť o kvalitného kandidáta a aj tak nakoniec ideál nenájdete. Treba mať na pamäti, že pri niektorých pozíciách sa treba rozhodnúť hneď na pohovore a dať kandidátovi ponuku – napríklad pri pozíciách ako je skúsená asistentka, účtovníčka či dobrý obchodník, ak im nedáte ponuku hneď, ale až o týždeň, už nemusia byť k dispozícii.

Ak potrebujete kvalifikovaných kandidátov, dajte nám vedieť, radi Vám nájdeme nových kolegov do tímu.

Prečítajte si články na ďalšie zaujímavé témy:

👉 Ako sa vyberá personálna agentúra?

👉 Personálna agentúra a spolupráca. Čo môžem očakávať?

👉 Aké výhody poskytuje spolupráca s personálnou agentúrou?

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.