Všetky články probs-personalna-agentura
máj 2023

Ako sa vyberá personálna agentúra?

Rozhodli ste sa kontaktovať personálnu agentúru a neviete, ako si vybrať tú správnu? Spísali pre vás tieto rady a odporúčania, ktoré vám pomôžu.

Nemáme personálne oddelenie a ani personalistu

Menšie firmy zvyčajne nemajú zriadené personálne oddelenie, dokonca často ani pozíciu personalistu. Keď je potrebné hľadať nových zamestnancov, hľadá ich sám majiteľ alebo touto úlohou poverí niektorého zo zamestnancov – najčastejšie si šéf hľadá posily do svojho tímu. V momente, kedy nastane situácia, že si napriek vynaloženému úsiliu nevedia nájsť kvalifikovaného kandidáta, obrátia sa na personálnu agentúru.

Je vám takýto scenár povedomý a ste v pozícii majiteľa menšej firmy hľadajúceho posilu, či zamestnanca, ktorého touto úlohou poverili? Rozhodli ste sa kontaktovať personálnu agentúru neviete, ako si vybrať tú správnu? Aj na nás sa z času na čas obracajú klienti, preto sme v našej personálnej agentúre PRO Business Solutions (PROBS) pre vás napísali tieto rady a odporúčania.

Tak čítajte ďalej, práve pre vás je určený tento článok 🙂

Vyberám personálnu agentúru

Personálne agentúry môžete vyhľadávať priamo cez vyhľadávač alebo sa zamerať na agentúry, na ktoré dostanete referencie, či ste s nimi prepojení napríklad cez LinkedIn. Čo sa týka výberu samotnej personálnej agentúry, je dobré si vyhľadať a prezrieť rozsah poskytovaných služieb, portfólio klientov a referencie. Tie vám napovedia najviac o tom, na aké segmenty sa agentúra špecializuje, a teda či vám bude vedieť s danou pozíciou pomôcť. Sú napríklad agentúry, ktoré sa zameriavajú na IT pozície, robotnícke pozície, či pozície v konkrétnom segmente.

Následne si vyberte na spoluprácu personálnu agentúru resp. dve či tri, s ktorými nadviažete spoluprácu. Viac si nevyberajte z jednoduchého dôvodu – aj samotná komunikácia s personálnou agentúrou zaberá čas a navyše, nie je vhodné, ak kandidátov na jednu pozíciu obsadzuje príliš veľa agentúr. Po čase, ak s vybranou personálnou agentúrou, teda napríklad prístupom, formou komunikácie či predstavovanými kandidátmi nie ste spokojní, nič vám nebráni vyhľadať a osloviť novú agentúru.

Podmienky spolupráce s personálnou agentúrou

Na úvod spolupráce odporúčame overiť podmienky spolupráce, ako sú výška odmeny, platobné podmienky a poskytovaná garancia za kandidáta. Výška odmeny sa zvyčajne odvíja od nástupnej mzdy kandidáta, ale nemusí to byť pravidlo, v špecifických prípadoch môže ísť o fixnú dohodnutú čiastku. Niektoré agentúry si účtujú poplatok už na začiatku spolupráce, preto je dobré overiť si aj platobné podmienky. No a samozrejme, každá seriózna personálna agentúra poskytuje tzv. garanciu, teda počas garančnej doby, ktorá je zvyčajne v rovnakej dĺžke ako skúšobná doba, garantuje klientom v prípade ukončenia pracovného vzťahu náhradu kandidáta alebo vrátenie pomernej čiastky vyplatenej odmeny.

Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete pomoc pri hľadaní zamestnancov, kontaktujte nás prosím,

radi vám pomôžeme.

Prečítajte si články na ďalšie zaujímavé témy:

👉 Hľadať zamestnanca cez Headhunting, Expert Recruitment alebo Executive Search?

👉 Personálna agentúra a spolupráca. Čo môžem očakávať?

👉 Aké výhody poskytuje spolupráca s personálnou agentúrou?

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.