Hľadáte si prácu a uvažujete, na koľko pracovných ponúk je vhodné reagovať a poslať životopis? Následne, akú stratégiu zvoliť, ak už ste vo výberovom procese na konkrétnu pracovnú pozíciu – je vhodnejšie počkať na ukončenie alebo reagovať na ďalšie pracovné ponuky priebežne ďalej?
Určite platí pravidlo, že je potrebné reagovať na všetky pracovné pozície, na ktoré spĺňate požiadavky a ktoré sú pre vás zaujímavé. Počet je preto obmedzený iba počtom ponúk, ktoré spĺňajú tieto dve kritériá a sú momentálne otvorené na pracovnom trhu. Koľko ich teda môže byť? To naozaj závisí od špecializácie danej pozície a vašich požiadaviek – niekedy 10 a niekedy aj 50. Podstatné je, že čím viac životopisov pošlete, tým máte väčšiu šancu že vás pozvú na pohovor a budete mať možnosť zúčastniť sa na výberovom konaní. Ak aj prípadne dostanete viacero pracovných ponúk, môžete si vybrať tú, ktorá vám najviac bude vyhovovať.
Náš tip č. 1: Určite odporúčame robiť si zoznam pozícií, na ktoré ste zaslali životopis aj s poznámkou ohľadom stavu (či vás pozvali na stretnutie) a odkazom na pozíciu a kontaktami na kontaktnú osobu. Ak sa inzercia skončí, na niektorých inzertných portáloch ju už nemusíte nájsť a určite je dobré pozrieť si text inzercie ako prípravu na pohovor.
Náš tip č. 2: Na každú pozíciu, na ktorú sa rozhodnete reagovať, upravte aj svoj životopis, aby ste vyzdvihli práve tie skúsenosti, ktoré sú pre budúceho zamestnávateľa zaujímavé a naopak, nezahlcovali ho nepodstatnými informáciami z vašej praxe.
Je dobré poslať životopis na zaujímavú pozíciu, ak ste už inde vo výberovom procese?
Niekedy sa v našej práci stretávame s tým, že kandidáti odmietnu účasť na ďalšom výberovom konaní len preto, že už majú pozvánku inde. Je to však správne?
Ak si hľadáte novú prácu aktívne, môžete sa dostať do situácie, že už ste ste dostali pozvanie do jedného či viacerých výberových konaní, ale nájdete ďalšie zaujímavé pracovné ponuky, alebo vás oslovia headhunteri. Aj v tejto situácii vám odporúčame reagovať a zapojiť sa do výberového konania. Nie je to nič neseriózne, zvyšujete si tým šance na nájdenie toho najlepšieho miesta.
Prečo to kandidátom odporúčame?
Výberové procesy môžu veľakrát vo firmách trvať dlhé obdobie – týždne až mesiace. V každom výberovom procese je viacero kandidátov, a aj keď spĺňate všetky predpoklady a ste z vášho pohľadu ideálny kandidát, ešte to nemusí byť zárukou, že vám danú pozíciu skutočne ponúknu.
Taktiež počas pohovoru sa môžete dozvedieť ďalšie informácie o firme, stretnúť budúceho nadriadeného, vidieť budúce pracovisko – to všetko môžu byť faktory, ktoré môžu ideálnu pozíciu ukázať v úplne inom svetle. A pokiaľ ostatné zaujímavé pozície odmietnete, môžete tým odmietnuť oveľa zaujímavejšiu ponuku, než na akú ste sa upriamili.
Platí teda, že ak ste zapojená/ý vo viacerých výberových konaniach, zvyšujete tým svoju šancu na skoršie nájdenie nového zamestnania.
Na záver ešte jedna rada od nás. Tak, ako sme napísali v úvode, reagujte na všetky pracovné pozície, na ktoré spĺňate požiadavky a ktoré sú pre vás zaujímavé. Ale určite odporúčame nereagovať na viacero rôznych pozícií u jedného zamestnávateľa – teda napríklad ak ide o pozície rôznej seniority alebo v rôznych oblastiach. Môže to spôsobiť, že to zamestnávateľ vyhodnotí nie ako prejavený záujem ale ako vašu nerozhodnosť v tom, čo chcete vlastne robiť aké sú skutočne vaše skúsenosti a kompetencie pre výkon danej pozície.
Ďalšie inšpirácie, ktoré môžete využiť pri hľadaní novej práce:
👉 Úspešný pracovný pohovor do zamestnania
👉 Ako sa pripraviť na otázky, ktoré určite dostanete na pracovnom pohovore?
👉 Čo musí obsahovať pracovná zmluva a koľko môže trvať skúšobná doba?
👉 Ako mám postupovať, keď chcem dať výpoveď v práci?
👉 Kedy môžem dostať výpoveď a mám nárok na odstupné?
Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.